KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5693568
*
nr 569 3568
Gouache
Einar Norelius, sagomotiv, 30x29
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
3.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 mars 2009
kl 18:32:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/2 15:32:24
1
700 kr
27/2 18:34:13
2
1.000 kr
28/2 01:10:43
3
1.100 kr
28/2 12:34:27
4
1.300 kr
28/2 23:47:09
2
1.500 kr
1/3 19:22:49
5
2.000 kr
1/3 19:53:09
6
1.700 kr
2/3 15:49:02
7
1.900 kr
2/3 18:09:17
7
2.200 kr
2/3 18:18:35
8
2.500 kr
2/3 18:20:48
4
Vinnande bud
2/3 18:22:33
8
2.800 kr
2/3 18:23:42
7
3.000 kr
2/3 18:25:03
7
3.200 kr
2/3 18:25:50
4
justering av budtak
2/3 18:27:11
8
3.400 kr
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller einar norelius gouache sagomotiv täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:14
*
Gouache
nr 569 3568
Gouache
Einar Norelius, sagomotiv, 30x29
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 3.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 mars 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/2 15:32:24 | 1 | 700 kr |
27/2 18:34:13 | 2 | 1.000 kr |
28/2 01:10:43 | 3 | 1.100 kr |
28/2 12:34:27 | 4 | 1.300 kr |
28/2 23:47:09 | 2 | 1.500 kr |
1/3 19:22:49 | 5 | 2.000 kr |
1/3 19:53:09 | 6 | 1.700 kr |
2/3 15:49:02 | 7 | 1.900 kr |
2/3 18:09:17 | 7 | 2.200 kr |
2/3 18:18:35 | 8 | 2.500 kr |
2/3 18:20:48 | 4 | Vinnande bud |
2/3 18:22:33 | 8 | 2.800 kr |
2/3 18:23:42 | 7 | 3.000 kr |
2/3 18:25:03 | 7 | 3.200 kr |
2/3 18:25:50 | 4 | justering av budtak |
2/3 18:27:11 | 8 | 3.400 kr |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller einar norelius gouache sagomotiv täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 8 dagar
17 juni kl 18:14